Pomnik Księdza Popiełuszki odrestaurowany (czerwiec 1991 r.)

Odrestaurowany pomnik księdza Jerzego Popiełuszki ponownie poświęcono w czerwcu 1991 roku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej na południową część stanu Nowy Jork, władz miejskich, kongresman Stephen Solarz, konsul genralny RP
w Nowym Jorku, duchowieństwo, kombatanci, weterani, przedstawiciele Ligi Morskiej, działacze KPA z innych stanów, harcerze i liczne grono Polonii.

Uroczystości zapoczątkowała msza święta w kościele św. Stanisława Kostki, po czym wszyscy jej uczestnicy przeszli pod pomnik. Ponowne poświęcenie monumentu było także formą wiecu. W przemówieniach gości powtarzały się słowa; “Nie pozwolimy, żeby pomnik został znowu zniszczony”. “Będziemy go bronić i pilnować”.

Jaka jest nowa głowa pomnika?
– Niemal identyczna – odpowiada Stanisław Lutostański. – Wyrzeźbiłem ją na podstawie starej głowy, którą mierzyłem za pomocą specjalnego przyrządu aż w 300 punktach!
Głowa ma troszkę jaśniejszy kolor. Jej montowanie trwało kilka godzin i odbyło się bez przeszkód. 160-funtową głowę dopasowałem do szyi na granicy z koloratką. Włożyłem kilkunastocalowy pręt z brązu, aby całość wzmocnić. Po zamontowaniu głowy, nie ma żadnych widocznych śladów. Do połączenia obu części użyłem specjalnych żywic, przeznaczonych wyłącznie do granitu.

Stanisław Lutostański ponad połowę honorarium za wykonanie nowej głowy pomnika, przekazał na jego zabezpieczenie.

Dalszą historię pomnika dopiszą czas i ludzie. Oby była pomyślna!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: