Przewodniki dla rozsądnych dziewczynek

– Dobrze, że mam dwóch synów – stwierdziła moja koleżanka. – Nie będę musiała cierpieć z córkami z powodu ich złośliwych koleżanek, gdy wejdą w wiek nastolatek. Wcale nie muszę czekać. Już w wieku 8 czy 9 lat, dziewczynki potrafią robić kąśliwe komentarze. To też wiek, kiedy trzeba uczyć się jak funkcjonować w relacjach z rówieśniczkami i na własną rękę rozwiązywać różne trudności.
W trudnych chwilach z pomocą przychodzi mama albo starsza siostra. Przyda się też dobra książka z poradami z serii „American Girl”. Kupiłam trzy książki na różne trudności i doświadczenia, i podsunęłam je obu córkom. ‘Połknęły’ książki w tempie błyskawicznym i chętnie rozmawiały o tym, co przeczytały.

– Podoba mi się, że książki mają quizy i mogę wyobrazić sobie różne sytuacje – stwierdziła nasza 10-latka.
Wspólnie zastanawiamy się nad następującą sytuacją z książki „A Smart Girl’s Guide to Friendship Troubles”:
„Dostałaś nowe CD. W drodze do szkoły twoja koleżanka upuściła CD i płyta porysowała się. Co robisz?
a/ Podnosisz CD i chowasz do plecaka, nic nie mówiąc?
b/ Jesteś wściekła i rządasz pieniędzy do piątku?
c/ Nic nie mówisz, ale za jej plecami opowiadasz wszystkim co się stało?
d/ Mówisz, że jest ci przykro. Jeśli ona proponuje zwrot kosztów, przyjmujesz ofertę. Jeśli ona przeprasza, przyjmujesz przeprosiny. Jeśli ona nic nie mówi, sytuację traktujesz jak życiową lekcję i następnym razem CD zostawiasz w domu?

Dochodzimy do wniosku, że ostatnia reakcja jest logiczna i najpraktyczniejsza. Rozkręca się między nami rozmowa. Przyznaję, że w każdym związku koleżeńskim są problemy. Niektóre małe, czasami duże. Niekiedy związki koleżeńskie przeżywają wielki kryzys, z których na ogół można wyjść. Przytaczam własne doświadczenia. Książka też pięknie tłumaczy, że np. w chińskim, obrazkowym zapisie słowa ‘kryzys’ jest również znak ‘okazji’. W każdym problemie pojawia się okazja, by ten związek zakończyć, albo nad nim pracować i ulepszać.

Druga książka o polubieniu własnej osoby i samoakceptacji „A Smart Girl’s Guide to Liking Herself – Even on The Bad Days” również zachęca córki do rozmowy i zastanowienia się. Trudno się dziwić, bo wszystkie rozdziały dotyczą ważnych spraw. Jak wygląda dziewczynka, która ma poczucie własnej wartości i jest zadowolona? Skąd przychodzi poczucie wartości? Albo jak uspokoić umysł, który się zamartwia?

Trzecia książka, po którą sięgnęłam, tłumaczy zmiany zachodzące u dojrzewającej dziewczynki, „The Care & Keeping of You, The Body Book for Younger Girls”. Publikacja zawiera zabawne ilustracje, proste objaśnienia, klarowność rozdziałów, a tak roządne przesłania na całe życie dla kobiety. Przykład? Nie popadać w obsesję odchudzania się, czy przesadzania z uprawianiem sportu. Im wcześniej dziewczynka zrozumie, że kobiety-gwiazdy oglądane w telewizji, nie są dla niej wzorcami, tym łatwiej będzie jej w życiu. Książka pięknie tłumaczy, że prawdziwe kobiety spotykamy na ulicy, w sklepie, szkole, placu zabaw.

Gdy pojawią się trudności wychowawcze z naszymi dziećmi, nie musimy opierać się tylko na pomocy psychologa. Możemy sami szukać informacji w książkach. Wspomniane trzy tytuły nie rozczarują ani młodej czytelniczki, ani jej rodzica.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: