Zanim zaczniesz studiować, pojedź na forum młodzieży

 

Katarzyna Pogorzelska

Katarzyna Pogorzelska

21-letnia KATARZYNA POGORZELSKA z Nanuet, NY,  jest studentką IV roku na Pennsylvania State UNIVERSITY. Studiuje medycynę sądową i biologię.

„Marzę, żeby zostać onkologiem dziecięcym” – mówi. Kasia zdała już egzamin MCAT (Medical COLLEGE ADMISSION Test), który jest konieczny, by dostać się na 4-letnie studia medycyny po zakończeniu nauki na poziomie licencjatu. „Sama uczyłam się do egzaminu” – mówi z radością. Wielu studentów bierze drogie kursy, by przystąpić do MCAT, który jest bardzo trudnym egzaminem, łączącym elementy biologii, fizyki, chemii i rozumowania na podstawie tekstów.

„Gdy byłam w drugiej klasie liceum rodzice wysłali mnie na dwutygodniowe zajęcia w ramach programu National Youth Leadership Forum on Medicine do Bostonu i wtedy poznałam na czym polega zawód lekarza” – wspomina.

Kasia radzi wszystkim młodym ludziom, by korzystali z podobnych programów, w ramach których chodzi się na wykłady, zwiedza uczelnie, rozmawia o nauce, prowadzącej do zawodu i obcuje z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach (informacje www.envisionexperience.com).

„Nie wystarczą bardzo dobre oceny, by dostać się na wymarzoną uczelnię. Trzeba znaleźć w sobie jeszcze jakieś zainteresowania i je realizować” – tłumaczy Kasia. „W moim przypadku było to harcerstwo, w które byłam zaangażowana przez wiele lat. Harcerstwo mnie rozwinęło na wielu płaszczyznach i wyróżniło spośród licznych kandydatów na studia”.

Kasia jest społecznicą od dzieciństwa. Przywróciła do życia Polsko-Amerykański Klub na Penn State, który istniał wcześniej, ale brakowało ludzi do działania. Do klubu należy 10 osób i spotkania odbywają się raz w miesiącu. Polscy studenci na Penn State urządzają Wigilię i uczestniczą w  uniwersyteckiej akcji „Miesiąc Dziedzictwa”, gdzie prezentują polską kulturę. Tak, Kasia przygotowała swoją następczynię, która będzie prowadzić klub, gdy skończy studia w maju. Polski Klub na Penn będzie istnieć.

Trzymamy kciuki za powodzenie planów ambitnej Kasi, by dostała się na wymarzoną uczelnię: Columbia UNIVERSITY lub Duke University.
xxx

PENNSYLVANIA STATE UNIVERSITY (Penn State) należy do najbardziej znanych publicznych uniwersytetów w USA i dlatego zaliczany jest do „Public Ivies”. Porównanie odnosi się do „Ivy League” – prestiżowych uczelni prywatnych.

Uczelnia ma 24 kampusy, rozsiane w stanie Pensylwania i poza USA. Na największym kampusie, University Park, studiuje ponad 45 tys. studentów na poziomie licencjatu i w programie magisterskim. Na kampusie w Australii 1200 studentów, w Niemczech i Chinach po prawie 700 studentów. Jest też od 1998 r. Penn State World Campus czyli Penn State Online – nauka przez Internet. Dostępna dla wszystkich chętnych z całego świata. Obecnie kursy online biorą studenci z ponad 40 krajów. Uczelnia może pochwalić się długą tradycją ‘nauki na odległość’, bo już w 1892 r.oferowała kursy korespondencyjne dla farmerów. W sumie na Penn State uczy się prawie 98 tys. studentów.

Według Wall Street Journal (2010) Penn State jest uznawany za najlepszą uczelnię pod względem przygotowania studentów do pracy i radzenia sobie w życiu zawodowym. W rankingu U.S. News & World Report (2014) Penn State znalazł się na 48 miejscu wśród najlepszych szkół wyższych „America’s Best College & Top Public Schools”.

Wśród najpopularniejszych kierunków na uniwersytecie są: Information Science, General Psychology, Teacher Educations & Development, Accounting, Finance & Financial Management. Uniwersytet oferuje na wysokim poziomie kursy dla przyszłych studentów medycyny – premedical-medicine PROGRAMS.

Na Penn State, który istnieje od 1855 r., 54 procent studenckiej społeczności stanowią mężczyźni, a 46 procent kobiety. Biali studenci – 75.4 procent, Afro-Amerykanie 5.5 procent, Azjaci 4.3 procent. Czesne w roku akademickim 2014-2015 wynosi dla studentów ze stanu Pensylwania $17 tys.,  z innych stanów $30 tys. Akademik i wyżywienie wyceniono na około $11 tys.

Penn State szczyci się swoją działalnością na rzecz walki z rakiem u dzieci. Co roku studenci w lutym  organizują 46-godzinny maraton tańca THON, w którym bierze około 15 tys. osób. W tym roku podczas THON zebrano kwotę $13.3 mln. Od 1977 r. Penn State przekazał $114 mln.

www.psu.edu
Danuta Świątek Zdjęcia: archiwum Katarzyny Pogorzelskiej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: